Exilium | Marta Bogdańska
Otwarcie: MiTo | 23.01.2017 | 18:00
Wystawa czynna do 6.02.2017
Debata: MiTo | 6.02.2017 | 18:00
wstęp wolny

'Tworząc Exilium nie chciałam uprzedmiotawiać bohaterów zamykając ich życia w tabelach danych, stosach dokumentów, milionach raportów. Jako istoty ludzkie, jak powiedziałby Jean-Paul Sartre, mamy skłonność do uprzedmiotawiania innych.
Musimy częściej zdawać sobie sprawę z tego, że sam akt opowiadania o innej osobie może stać się krzywdzący i uprzedmiotawiający. Starałam się przekazać ten ułamek opowieści, której wiele osób nie chce znać. Jednak, moim zdaniem, tylko nasza umiejętność słuchania, może uratować nas przed zalewem często mylnych, populistycznych lub wręcz fałszywych stwierdzeń na temat uchodźców.'
Marta Bogdańska

Projekt stanowi próbę spojrzenia na los uchodźców i uchodźczyń przez pryzmat losu pojedynczej osoby. Fotografka odwiedziła emigrantów syryjskich, którzy uciekli przed konfliktem wojennym do Libanu, by uwiecznić to, co udało im się zabrać ze sobą z domu rodzinnego. Pytanie o przedmiot pozwala poznać historię tych osób uwzględniając ich jednostkowość i indywidualne doświadczenie. Powstały zbiór 30 portretów zaprasza do refleksji nad problematyką migracji, jej przyczyną i naszą odpowiedzią na związane z nią globalne wyzwania.

FINISAŻ WYSTAWY

Współpraca: Fundacja WINGS i Fundacja Heinricha Boella.

NASZE MIASTO

 
 
http://martabogdanska.com/files/gimgs/th-56_Exilium MiTo plakat_23_01_17_v2.jpg